JCB CH75100P Professional wood chipper
Current bid
Status
Total bid amount
See total breakdown
Max bid amount
See total breakdown
Lot specifications
Quantity
1
Margin
No
Brand
JCB
Type
CH75100P
Description
  • wood chipper
  • Engine: JCB-E225P petrol engine
  • Engine type: 4-stroke OHV, 1-cylinder
  • Engine capacity: 224 cc
  • Engine power: 7.5 hp
  • Start: Pull Starter
  • Drive: Belt Drive
  • Chopping method: Flywheel system (disc system)
  • Disc diameter: 350 mm
  • Disk speed: 2800 rpm
  • Blades: Double reversible cleaver blades
  • Max. branch diameter: 100 mm
  • Feed opening: 450 × 378 mm
  • Input channel: 148 × 223 mm
  • Ejection tube: 360° rotatable
  • Safety: emergency stop button and safety bar
  • Fuel: Petrol
  • Fuel tank: 3.6 litres
  • engine oil: SAE 30 / 15W40
  • Oil capacity: 600 ml
  • chassis: mobile chassis
  • Wheels: pneumatic tires
  • Wheel diameter: 14.5 inches (368 mm)
  • Towing device: ATV tie rod (not omitted)
  • Noise level: 118 dB
  • Dimensions: 2279 × 651 × 860 mm
  • Net weight: 120 kg
  • Included: manual and tool kit
  • Condition: unused, in wooden box
  • Box dimensions: 910 x 565 x 860 mm