JCB CH150120PE Professional wood chipper
Current bid
Status
Total bid amount
See total breakdown
Max bid amount
See total breakdown
Lot specifications
Quantity
1
Margin
No
Brand
JCB
Type
CH150120PE
Description
  • wood chipper
  • Engine: JCB-E460PE petrol engine
  • Engine type: 4-stroke OHV, 1-cylinder
  • Engine capacity: 457 cc
  • Engine power: 15 hp
  • Starting: Electric start and pull starter
  • Drive: Belt Drive
  • Chopping method: Flywheel system (disc system)
  • Disc diameter: 600 mm
  • Drive speed: 1800 rpm
  • Blades: 2 chopping blades + 6 shredding blades
  • Max. branch diameter: 120 mm
  • Feed opening: 588 × 440 mm
  • Input channel: 278 × 167 mm
  • Ejection tube: 360° rotatable
  • Safety: emergency stop
  • Fuel: Petrol
  • fuel tank: 6.5 litres
  • engine oil: SAE 30 / 15W40
  • Oil capacity: 1100 ml
  • chassis: mobile chassis
  • Wheels: pneumatic tires
  • Wheel diameter: 16 inches (400 mm)